Przechowywanie zastawy stołowej jest niezwykle ważne. Jeśli odpowiednio zagospodarujemy miejsce dla naszych akcesoriów, bez których nie może obejść się rodzinny obiad, wówczas posłużą nam one przez wiele lat. Oprócz tego umiejętne schowanie w szafkach zastawy stołowej zapewnia lepszą organizację pracy w kuchni. Chcesz wiedzieć, jak przechowywać talerze i inne elementy? Sprawdź zamieszone poniżej krótkie wskazówki i podpowiedzi!

 

Nowoczesne meble

Jeśli jesteś na etapie urządzania swojej kuchni, warto zakupić do niej nowoczesne meble z innowacyjnymi systemami przechowywania naczyń. W szufladach z odpowiednimi wkładkami na talerze, kredensie z przegródkami na poszczególne elementy czy obrotowych szafkach trzymanie zastawy stołowej jest nie tylko dla niej bezpieczniejsze, ale również wygodniejsze dla domowników.

 

Maty antypoślizgowe

Co jednak, gdy kupno nowych mebli nie wchodzi w grę? Wówczas warto zainwestować w różne akcesoria. Przykładem może być antypoślizgowa mata – na niej naczynia będą stać stabilnie i nie narazimy je na niefortunne zdarzenia, które doprowadzą do ich zniszczenia.

 

Odpowiednie rozmieszczenie

Porcelana stołowa powinna być rozłożona po całej kuchni w sposób funkcjonalny oraz bezpieczny. Naczynia, z których korzystamy najczęściej, powinny znaleźć się w zasięgu ręki, tak by ich wyjmowanie nie było uciążliwe. Rzadziej stosowane przyrządy mogą natomiast być schowane dalej. Dobrze jest również zwrócić uwagę na gabaryty poszczególnych elementów zastawy. Większe i cięższe rzeczy umieśćmy na środku półki, a pomniejsze na jej brzegach. Dlaczego? Nie dojdzie wówczas do przechylenia i zagracenia tylko jednej strony kredensu.

 

 

A co ze sztućcami?

Sztućce najlepiej zmieścić do szerokiej szuflady, w której wcześniej umieścimy przegródki. W tym przypadku trudno o większą ostrożność. Ważne, by widelce, łyżki, łyżeczki i noże miały dla siebie odpowiednie miejsce.

 

Kilka trików

Jeśli boisz się, że twoje talerze potłuką się, gdy będziesz dawać je do kredensu jeden na drugi, wsadź między nie kawałki papierowego ręcznika. Nie bój się układać naczyń w stosy – te niewielkich rozmiarów nie mają prawa spaść lub poobijać się o siebie nawzajem.