Podstawy savoir-vivre w przyjmowaniu gościu, każdy z nas zdaje się znać. Jednak właściwa etykieta i gościnność to nie jedyne elementy, które świadczą o byciu dobrym gospodarzem.

Jako dodatek do dań, często naszym gościom serwujemy alkohol.

A żeby w pełni docenić jego smak i bukiet, w dobrym guście jest podawać trunki w przeznaczonych do nich rodzajach szkła.

 

 

  Podstawowe rodzaje alkoholu

Jako obowiązkowe - w każdym domu, czy mniejszej restauracji - powinniśmy uznać szkło, które pozwoli nam delektować się pełnym smakiem najczęściej pijanych alkoholi i drinków. Za takie przyjęło się uważać: wódkę, short drink, long drink, wino, whisky, likier i koniak. A także apertif.

  

Szkło do wódki

Wódkę pijamy w kieliszkach o pojemności od 30 do 60ml. W przypadku czystej wódki korzystamy a tych na nóżce, natomiast przy podawaniu wódki czystej z tradycyjnych. Wielkość kieliszka nie ma szczególnego znaczenia, w zakresie gatunku wódki, a zależy jedynie od preferencji gospodarza.

 

 

 Komplet kieliszków do wódki ROSENDAHL GRAND ECRU

 

 

Szkło do drinków

Rozróżniamy dwa główne rodzaje drinków, które podajemy w odmiennym szkle:

short drink - poszczególne drinki typu short często mają specjalne szkło, resztę drinków - których skład to zmiksowane alkohole - podajemy w kieliszkach z nóżką krótką i rozszerzającą się do góry czaszą; kieliszki do short drinków mają nie więcej niż 150ml pojemności;

long drink - w przeciwieństwie do drinków typu short, longi przygotowuje się się ze zmieszania alkoholi z napojami bezalkoholowymi, typowe dla longów jest wysokie smukłe szkło o pojemności od 150 do 300ml.

 

Szklanki do whisky

Szklanki do whisky charakteryzują się walcowatym kształtem i grubym dnem. Często grube szkło nie jest jedynie zaimplemen

Szkło do whisky ma pojemność 150-220ml i podawać w nim możemy nie tylko whisky, ale również różne drinki i koktajle.towane na spodzie szklanki, a na jej całości. Szczegóły designu są już ściśle zależne od upodobań gospodarza.

 

 

 Szklanka do whisky Villeroy& Boch Octavie 9,2 cm

  

Szkło do likierów

Kieliszki do likierów mają pojemność 60ml i długą nóżkę. Bez obaw możemy tu wybierać również te o fantazyjnych kształtach i kolorach, które niewątpliwie do likierów pasują.