Święta Bożego Narodzenia kojarzą się w głównej mierze z pachnącą choinką, opłatkiem i prezentami.

Ale ten grudniowy czas to także świąteczny stół, który w tym okresie nabiera szczególnego znaczenia - nie tylko ze względu na Wigilię, ale także z powodu wielu spotkań rodzinnych, które się przy nim odbywają. 

Dlatego warto zadbać o to, aby jego nakrycie i udekorowanie było wyjątkowe - piękne, stylowe i podkreślające świąteczny nastrój.

Świąteczna zastawa

Niezbędnym elementem świątecznego stołu jest obrus i zastawa stołowa. Według bożonarodzeniowej tradycji obrus powinien być śnieżnobiały, jednak dopuszczalne są także obrusy w kolorach zieleni i czerwieni. Najważniejsze, aby był czysty, idealnie wyprasowany i skrojony niemal na miarę - zwisający co najmniej na 20 centymetrów po każdej ze stron.

Równie ważną kwestią jest zastawa - najlepiej z jednego kompletu. W świątecznej atmosferze najlepiej sprawdzi się porcelana stołowa - elegancka, szykowna, zawsze na czasie. Wybór niezbędnych elementów zastawy stołowej jest ściśle uzależniony od przygotowanego menu.

Standardowy zestaw dla każdego uczestnika posiłku powinien zawierać talerz płaski, talerz deserowy, bulionówkę, szklankę, kieliszek i oczywiście sztućce. Dodatkowo na świątecznym stole nie może zabraknąć wazy, dużych talerzy, pater i półmisków - aby każdy z biesiadników mógł samodzielnie nałożyć preferowaną ilość potrawy. Nie wolno też zapominać o prawidłowym sposobie ustawienia zastawy.

 

Dekoracje świątecznego

stołu Aby świąteczny stół był równie wyjątkowy jak okazja, na którą jest przygotowywany, należy zadbać o jego dekoracje i odpowiednią kolorystykę. Barwy, które najsilniej kojarzą się ze świętami to biel, czerwień i zieleń. Najbardziej klasyczną kolorystyką jest biel - biały obrus, biała porcelana stołowa i białe świecie. Srebrne sztućce, szklane dodatki oraz dekoracje w kolorze srebra i złota nadadzą stołu elegancji i stylowego charakteru.

Nieco cieplejszym akcentem będzie zaaranżowanie stołu w kolorze czerwieni bądź zieleni. Obie te barwy można też połączyć, gdyż zielono - czerwone kompozycje nadają wnętrzu ciepła, przytulności i domowej atmosfery.

W dekoracji świątecznego stołu warto zadbać o dodatki, które podkreślą niecodzienny charakter posiłku. Gotowe stroiki, szyszki, jarzębina, świeże gałązki, bombki, jabłka, gwiazda betlejemska, ozdoby kryształowe, aniołki bądź figurki o tematyce świątecznej - wszystko to podkreśli świąteczną atmosferę. Dobierając dodatki trzeba pamiętać o tym, aby były one spójne z ogólną aranżacją i dopasowane kolorystycznie. Nie należy także przesadzać z ich ilością - ich nadmiar może przeszkadzać w spożywaniu posiłku.

Magiczną atmosferę panującą przy świątecznym stole doskonale podkreśli światło świec, dzięki któremu wnętrze nabierze przytulnego i ciepłego charakteru.

Odpowiednio zaaranżowany i pięknie przystrojony świąteczny stół to klucz do udanych Świąt Bożego Narodzenia. To przy nim spędza się w tym okresie największą ilość czasu, a jego właściwe przygotowanie sprawi, iż będzie to czas niezapomniany.