prezent

Sztuka wręczania prezentów wcale nie jest łatwa. Wiele osób zastanawia się często nie tylko nad tym, jaki prezent podarować, ale również w jaki go wręczyć i jaką kwotę na niego przeznaczyć. Część z Was z pewnością dużo bardziej woli dawać prezenty, niż je otrzymywać :) Na szczęście istnieje kilka zasad Savoir Vivre’u, które mogą okazać się pomocne w takiej sytuacji.

W zależności od tego czy prezent ma być przeznaczony dla kogoś bliskiego, czy raczej ma charakter nieco bardziej oficjalny, np. jest to prezent ślubny, powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić się nad wyborem czegoś odpowiedniego. Z pewnością najbardziej neutralne formy prezentu to kwiaty, czekoladki i alkohole. Sprawdzą się w przypadku osób, których nie znamy zbyt dobrze, a nasze relacje z tymi osobami mają raczej formalny charakter. Oczywiście, jest to również „bezpieczna” forma prezentu w przypadku dalszych członków rodziny.

Natomiast jeśli chcemy podarować coś bliskiej osobie, warto zastanowić się nad prezentem, który będzie miłą niespodzianką i wywoła uśmiech na jej twarzy. Dlatego bardzo rzadko żony cieszą się z powtarzającego się prezentu w postaci miksera z okazji rocznicy ślubu ;) Warto więc kierować się upodobaniami, zainteresowaniami bliskich osób, a w przypadku braku pomysłu zasięgnąć rady ich przyjaciół. Każda kobieta z pewnością ucieszy z „adorujących” prezentów: kwiatów, biżuterii, ulubionych perfum itp. Natomiast mężczyzna z ulubionego gadżetu, np. akcesorium samochodowego, sprzętu komputerowego itd.

Jeśli chodzi o kwotę przeznaczoną na prezent, nie powinniśmy wprawiać w zakłopotanie obdarowywanych zbyt wysoką ceną prezentu. Oczywistością jest również, że przed opakowaniem prezentu, powinniśmy usunąć wszelkie metki czy naklejki z cenami. W przypadku wątpliwości, należy kupować prezenty o cenie zbliżonej do tej, za jaką owa osoba kupuje upominki dla nas. Jeśli ktoś zdradza speszenie podczas rozpakowywania drogiego prezentu, jest to sygnał dla nas, że powinniśmy w przyszłości wystrzegać się takich upominków.

prezenty

Sprawiając komuś prezent pamiętajmy również o tym, że nie należy oczekiwać rewanżu i dawać tego do zrozumienia podczas wręczania prezentu. Pamiętajmy również, że nie zawsze wypada wręczać prezent. W niektórych firmach np. może to zostać poczytane jako dwuznaczne posunięcie.

Poza samym prezentem ważne jest również opakowanie, które czyni przecież z prezentu niespodziankę. Wręczanie prezentu w reklamówce jest nieestetyczne, podobnie wręczanie go bez opakowania – psuje całą niespodziankę. Prezent powinniśmy wręczać z uśmiechem, składając życzenia lub mówiąc coś miłego. Jak widać, wręczanie prezentów wcale nie jest łatwe, wymaga bowiem taktu, pomysłowości i zasad dobrego wychowania. Jednak wiele osób zgodzi się chyba ze mną, że nie ma nic piękniejszego niż radosny uśmiech obdarowanej osoby :)

 

Polecamy: stylowe prezenty ślubne w sklepie NaMoimStole.pl