Stal czy srebro? 

Klasyczne sztućce, które spotykamy w większości polskich domów czy restauracji wykonane są ze stali nierdzewnej (stainless). Są one łatwiejsze w utrzymaniu i przede wszystkim znacznie tańsze. W powszechnej opinii noże czy widelce wykonywane z tego materiału są prawie całkowicie odporne na czynniki zewnętrzne. Prawdą jest to, że taka stal nie rdzewieje, a wszelkie utlenione drobinki można bez problemów usunąć za pomocą środków do czyszczenia stali. Nie są natomiast odporne na niektóre kwasy, na które mogą być narażone w czasie gotowania. Jeżeli chcemy zachować ich wygląd w odpowiednim stanie to przynajmniej raz na pół roku powinny być polerowane za pomocą specjalnych środków do ich czyszczenia. Sztućce najlepiej myć ręcznie pod bieżącą wodą i niezwłocznie po tym osuszyć. Powinny być przechowywane w specjalnych walizkach, które zapobiegają ich porysowaniu.

 

Sztućce ze srebra są znacznie trudniejsze w utrzymaniu. W normalnym środowisku utleniają się na powietrzu więc pokrywają się patyną. Dlatego co jakiś czas konieczne jest jej usuwanie. Stosuje się do tego specjalistyczne środki do czyszczenia srebra lub też domowe sposoby (najlepiej sprawdza się polerowanie za pomocą pasty do zębów). Po dłuższym czasie eksploatacji występuje też zmatowienie powłoki. Można przywrócić im połysk za pomocą kąpieli we wrzątku z dodatkiem octu oraz sody oczyszczonej. Po takim zabiegu opłukuje się go zimną wodą i wyciera do sucha. Sztućce wykonane ze srebra są bardziej podatne na zarysowania.

 

Jak dbać o noże? 

1. Unikaj wilgocinoże kuchenne są szczególnie podatne na uszkodzenia pod wpływem wody. Dlatego po każdym myciu musimy zadbać o dokładne jego osuszenie. Nie powinniśmy ich czyścić również w zmywarkach, ponieważ dochodzi wtedy do szybkiego stępienia ostrza.

 

2. Usuwaj resztki jedzenia – noże powinny być czyszczone zaraz po użyciu. Nie powinno się zostawiać zaschniętych resztek jedzenie na jego powierzchni. Długotrwały kontakt z jedzeniem może doprowadzić do utlenienia lub kwasowego trawienia jego powierzchni, co powoduje trwałe uszkodzenia.

 

3. Unikaj kontaktu z gorącem – pod wpływem wysokiej temperatury noże szybciej się tępią. Dlatego nie należy używać ich do mieszkania czy przewracania gotujących się potraw.

 

4. Właściwe ostrzenie noży – do tego celu zwyczajowo używa się stalowej osełki. Prawidłowo przeprowadzone ostrzenie zapewni właściwą precyzję w czasie krojenia na długi czas. W domowych warunkach nie ma potrzeby robienia tego zbyt często, dlatego wykonuje się w miarę potrzeby.

 

5. Właściwe przechowywanie – zapewnia długotrwałą ostrość ostrza oraz zapobiega uszkodzeniom mechanicznym. Trzymanie noży wraz z innymi sztućcami jest błędem, ponieważ w trakcie przypadkowego zderzania się z nimi będzie dochodziło do stępienia ostrza. Zaleca się stosowanie osłonek na ostrze lub przechowywanie ich na specjalnych stojakach do noży.