prezent ślubny

Wybraliśmy piękny prezent ślubny dla Państwa Młodych. Włożyliśmy w ten fakt wiele starań i przygotowań. Z pewnością nie możemy doczekać się chwili, kiedy wręczymy prezent Młodej Parze. Chwila ta wiąże się z silnymi emocjami – wzruszeniem, radością i świadomością podniosłości chwili. Jednak nikt z nas nie chciałby w tak ważnym momencie popełnić jakiegoś nietaktu. Jeśli zastanawiacie się, w jaki sposób wręczyć prezenty ślubne – lub jak zorganizować ich wręczanie, poniższe porady niewątpliwie okażą się dla Was pomocne.

Opakowanie – o czym należy pamiętać

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że bardzo ważne jest opakowanie prezentu ślubnego – chyba nawet bardziej niż każdego innego prezentu. Dlaczego? Ponieważ jest to wyjątkowa uroczystość, starannie zaplanowana i przygotowana. Kościół i sala weselna są wówczas pięknie przystrojone, co podkreśla wyjątkowość tego wielkiego wydarzenia. Piękne opakowanie jest niezbędne i wiele mówi o naszym guście i dobrym smaku. Elegancko, schludnie opakowany prezent ślubny świadczy o naszej radości z powodu szczęścia Młodej Pary. Nieestetyczne opakowanie albo jego brak są wielkim nietaktem.

Kiedy wręczamy prezent ślubny?

Gości Państwa Młodych można podzielić na dwie grupy – na osoby zaproszone na wesele i osoby, które biorą jedynie udział w ceremonii zaślubin w kościele lub w Urzędzie Stanu Cywilnego. Goście nie zaproszeni na przyjęcie weselne mogą oczywiście ograniczyć się jedynie do kwiatów i okolicznościowej karty z gratulacjami. Po samej ceremonii wszyscy ustawiają się pod kościołem, by złożyć Państwu Młodym życzenia. Wówczas wypada wręczyć jedynie kwiaty i ewentualnie koperty z pieniędzmi. Nie praktykuje się wręczania prezentów ślubnych pod kościołem, ponieważ byłoby to problematyczne dla organizatorów uroczystości – trudno byłoby je zebrać i przechować. Dlatego też prezenty ślubne wręczamy dopiero w sali weselnej, zaraz po pierwszym toaście. Nie powinno nas dziwić, jeśli prezenty nie zostaną odpakowane przez nowożeńców – często odkładane są na specjalnie przygotowany do tego stół. By dać szansę młodym małżonkom na złożenie podziękowań, powinniśmy dołączyć do prezentu podpisany karnet z gratulacjami.

Komu wręczamy prezent ślubny?

Przyjęło się, że kwiaty składamy na ręce Panny Młodej, a koperty na ręce Pana Młodego. Coraz częściej jednak odchodzi się od tego obyczaju i zarówno kwiaty, jak i koperty wręcza się parze. Oczywiście Młodym asystują świadkowie – to oni odbierają wiązanki i pomagają w rozgardiaszu związanym z wręczaniem prezentów. W sali weselnej drużba odnosi prezenty na przygotowany wcześniej stół. Ważna jest kolejność składania życzeń i wręczania prezentów – najpierw do Państwa Młodych podchodzą rodzice i dziadkowie, potem pozostali goście.

Kłopotliwe upominki

Jeśli prezent jest wyjątkowo duży i nieporęczny, można przekazać go małżonkom – po uprzednim uzgodnieniu – w dzień przed uroczystością lub dzień po ceremonii zaślubin. Kłopotliwym prezentem jest bardzo często również gotówka. Pamiętajmy, by nowe, niewygniecione banknoty włożyć do nowej, estetycznie wyglądającej koperty z dołączonym do niej karnetem z gratulacjami i życzeniami.

Polecamy: eleganckie prezenty ślubne w sklepie NaMoimStole.pl

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki przydadzą się Wam podczas wręczania prezentów Młodej Parze :) Pamiętajmy o uśmiechu i ciepłych życzeniach dla nowożeńców, połączonych z przekazywaniem im prezentu ślubnego. Zachowując się naturalnie, ale zgodnie z etykietą, z pewnością sprawimy dobre wrażenie, a wręczanie prezentów odbędzie się sprawnie i miło