prezent przesądy

Wybierając prezent czy to dla kogoś bliskiego, czy tylko dla kogoś znajomego, łatwo popełnić gafę. Jednak niektóre prezenty od dawien dawna uznawane są za… co najmniej niefortunne. Wręczaniu prezentów, podobnie jak wielu innym dziedzinom życia, towarzyszą rozmaite przesądy. Niekiedy kierując się dobrym smakiem sami potrafimy z łatwością określić, czego nie wypada podarować. Okazuje się jednak, że takich "zakazanych" podarunków jest dużo więcej, niż moglibyśmy się spodziewać.

Zegarek – śmiertelny podarunek

Często nie mamy pomysłu na podarunek dla bliskiej osoby. Na wyjątkowe okazje często sprawdza się zegarek jako podarunek – zegarki są bowiem eleganckim upominkiem, a dla mężczyzn są równie ważne jako torebki dla kobiet. Okazuje się jednak, że jest to niefortunny prezent. Przeznaczeniem zegarka jest bowiem odmierzanie czasu. Niektórzy uważają, że taki prezent spowoduje rychłe zakończenie znajomości lub nawet śmierć obdarowanej osoby w najbliższym czasie.

Ostre przedmioty

Również takie przedmioty jak noże czy scyzoryki nie wróżą niczego dobrego. Mimo że możemy nie mieć niczego złego na myśli podarowując taki upominek, wiele osób wierzy, że może to nie tylko przynieść pecha, ale nawet przeciąć nić przyjaźni łączącą obdarowanego i obdarowującego. Jeśli już przytrafi nam się tak niefortunny prezent, powinniśmy zapłacić obdarowującemu chociażby symbolicznego grosika. Wówczas klątwa nie będzie miała swej mocy.

Perły – łzy i nieszczęście

Panowie bardzo często lubią obdarowywać bliskie kobiety biżuterią – naszyjnikami, kolczykami, bransoletkami… Wyliczać można w nieskończoność. Jednak jeśli wpadną na pomysł, by podarować kobiecie perły – nawet sztuczne, nie wróży to niczego dobrego. Perły symbolizują bowiem łzy i pasmo niepowodzeń. Większe jest również ryzyko, że związek zostanie wystawiony na próbę. Jeśli więc planujecie taki prezent dla swojej dziewczyny lub żony, zdecydowanie lepiej wybrać inny rodzaj biżuterii.

Buty

Niezwykle niefortunnym i nieszczęśliwym prezentem są również buty. Nie jest istotne czy będą to eleganckie pantofelki, czy ciężkie buty do pieszych wycieczek górskich. Każdy rodzaj obuwia sprawi, że prędzej czy później obdarowany odejdzie z życia obdarowującego. Lepiej więc nie sprawiać takiego upominku bliskim osobom. Zdecydowanie lepiej podarować bieliznę – oczywiście we właściwym rozmiarze i w ulubionym stylu bliskiej osoby.

Wręczanie prezentów wiąże się z wieloma przesadami i obyczajami. Bardzo łatwo o nietrafiony prezent, a jeśli obdarowana osoba jest przesądna – równie łatwo o prezent przynoszący pecha. Dlatego nie wręczajmy bliskim niektórych przedmiotów, pamiętajmy również o grosiku wrzuconym do podarowanego portfela czy skarbonki.