prezent ślubny

Przygotowania do ślubu trwają w najlepsze, lista prezentów ślubnych przygotowana… Bardzo często zdarza się jednak, że Państwo Młodzi albo nie mają gotowej listy prezentów ślubnych, albo zaznaczyli – co zresztą jest w dobrym smaku – że można przygotować prezent ślubny według własnego pomysłu. Nie jest to bynajmniej łatwe zadanie. Jak wybrać prezent ślubny, by nie popełnić gafy?

Często zdarza się, że pary zaręczają się i biorą przyspieszony ślub ze względu na błogosławiony stan Panny Młodej. W dzisiejszych czasach nikogo to już nie dziwi. Nie wypada jednak robić uwag na ten temat, jest to bowiem osobista sprawa Państwa Młodych. Jeżeli wybieramy się na ślub Państwa Młodych, którzy w niedługim czasie spodziewają się dziecka, nie powinniśmy jednak robić prezentów nienarodzonemu jeszcze maleństwu. Ślub jest przede wszystkim uroczystością i najważniejszym dniem w życiu Młodej Pary, nie powinno się więc kupować wyprawki dla malucha, chyba, że przyszli małżonkowie wyraźnie sobie tego zażyczą. W przeciwnym razie nasz prezent może w najlepszym razie wywołać konsternację, w najgorszym – młode małżeństwo może się na nas obrazić.

Drugim rodzajem prezentów, który nie powinien pojawić się na ślubie, są akcesoria związane z nocą poślubną. Nie wypada na przykład podarować Pannie Młodej bielizny. Jest to prezent w bardzo złym smaku, gdyż tego typu upominki zarezerwowane są na Wieczór Panieński i Wieczór Kawalerski. Takie prezenty podarowują wówczas bliskie koleżanki i koledzy Państwa Młodych. Nie jest to jednak dobry pomysł na prezent ślubny. Niektórzy z Was zapewne potrafią sobie wyobrazić miny gości weselnych, gdy Panna Młoda rozpakuje taki frywolny prezent. Wśród rówieśników Pary Młodej może i wywołałoby to rozbawienie, natomiast u starszych wiekiem gości taki upominek wywoła jedynie zgorszenie.

Jeśli znamy tylko jedno z Państwa Młodych, powinniśmy mimo wszystko i tak przygotować prezent ślubny dla obojga Młodych. Nietaktem będzie, jeśli przygotujemy prezent tylko dla jednego z nich. Pamiętajmy bowiem, że ślub jest uroczystością pary ludzi, którzy się kochają, nie tylko naszego znajomego czy znajomej. Druga połówka naszego przyjaciela czy przyjaciółki może poczuć się urażona. Podobnie nasz znajomy.

Nie wypada również przygotować prezentu bez opakowania. Nawet gustowny prezent opakowany jedynie w reklamówkę, nawet najlepszej firmy, będzie wyglądał po prostu nieestetycznie. Podczas wręczania prezentów ślubnych nie chodzi bowiem jedynie o sam prezent i jego wartość materialną, ale również o całą oprawę i ceremoniał wręczania podarunku. Dlatego tak ważne jest piękne, eleganckie opakowanie. Nie musi ono być drogie. Wystarczy, że opakujemy prezent z klasą i ze smakiem. Możemy też zlecić opakowanie prezentu w sklepie, w którym dokonujemy zakupu.

Co więc wypada podarować Młodej Parze? Jeśli Para Młoda nie założyła listy prezentów ślubnych lub zaznaczyła, że prezent możemy wybrać sami, można podarować Młodym niemal wszystko – wszystko, co przyda im się na nowej drodze życia. Wymaga to odrobiny namysłu i zastanowienia. Z pewnością jednak – dobrze znając Państwa Młodych, nie będzie trudno wybrać dla nich prezent. Warto podpytać również ich bliskich, co sprawiłoby im radość.

Jak widać, łatwo jest popełnić gafę przygotowując prezent ślubny. Pamiętajcie zatem, by prezent ślubny przeznaczony był dla obojga Młodych, by miał za zadanie pomóc im w wejściu na nową drogę życia i by był pięknie opakowany. Nie wypada kupować żartobliwych, ani złośliwych prezentów. Istotny jest takt i dobry smak – wówczas prezent z pewnością będzie trafiony.