prezent na walentynki

Święto Zakochanych budzi duże emocje – zarówno wśród swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ostatnie lata pokazują jednak, że Polacy przyzwyczaili się już do obchodzenia Walentynek. Nawet pary z długim stażem decydują się na wyjście do małej restauracji, w której panuje romantyczna atmosfera. W ostatecznym rozrachunku wychodzi więc na to, że to zachodnie święto wiąże się z wieloma korzyściami, no bo czyż nie fantastycznie celebrować stan zakochania? :) W natłoku codziennych zajęć każdy drobny gest i czas poświęcony tej jedynej, najbliższej osobie jest na wagę złota. Dzisiaj zapraszam zatem do lektury na temat Dnia Świętego Walentego. Znajdziecie tutaj również pomysły na drobne upominki dla ukochanej osoby.

Historia Dnia Zakochanych

Patronem Święta Zakochanych jest Święty Walenty. Co ciekawe, pod opieką Świętego znajdują się również chorzy umysłowo – niektórzy wyjaśniają ten zbieg okoliczności faktem, że stan zakochania w pewien sposób przypomina zaburzenia psychiczne ;) Na temat Św. Walentego krąży jednak wiele legend. Wiadomo na pewno, że zmarł męczeńską śmiercią 14 lutego. Podobno zostawił list do ukochanej, podpisany słynną frazą: Twój Walenty. Czym jednak naraził się cesarzowi rzymskiemu, że ten skazał go na śmierć w paszczach dzikich zwierząt? Czy tym, że udzielał ślubu legionistom i ich wybrankom, czego zabronił władca? A może chodzi o uzdrowienie pięknej rzymianki, której cała rodzina przyjęła później wiarę chrześcijańską? Nie wiadomo. Do naszych czasów przetrwały jednak liczne źródła archeologiczne, które wskazują na to, że 14 lutego obchodzone były Luperkalia – starożytny odpowiednik pierwszego dnia wiosny. Młodzieńcy na drodze losowania wybierali sobie wówczas partnerkę, z którą bawili się przez cały ten dzień. Walentynki mają więc korzenie pogańskie. W średniowieczu święto zyskało jednak jeszcze większą popularność, szczególnie w Anglii, a w XVIII wieku pojawił się zwyczaj wysyłania niepodpisanych kartek pocztowych. Pierwsze kartki Walentynkowe wykonywano ręcznie z koronek i wstążek. Zwyczaj przeniósł się do Ameryki, tam też święto nabrało bardziej komercyjnego charakteru. Zaczęto sprzedawać piękne pocztówki i karnety, a stąd już krótka droga do drobnych upominków, bombonierek i innych drobiazgów, którymi zazwyczaj obdarowujemy bliskie osoby.

Tradycyjne upominki Walentynkowe

Przygotowując niespodziankę dla ukochanej lub ukochanego nie możemy zapomnieć o tradycyjnej Walentynce. Ponieważ pierwsze Walentynki wykonywano ręcznie, warto zrobić kartkę samodzielnie lub kupić małe arcydzieło rękodzielnicze wykonane na przykład w technice scrapbookingowej. Takie niepowtarzalne Walentynki cieszą się ostatnimi czasy dużą popularnością. Przede wszystkim jednak ręcznie wykonane przedmioty mają duszę, w ich przygotowanie włożono serce – a to przecież jest najważniejsze!

A oto lista popularnych upominków Walentynkowych dla kobiet:

czerwone róże, ulubione czekoladki, słodycze, łańcuszek lub medalion z wygrawerowanymi inicjałami ukochanego, bransoletka, kolczyki, pierścionek i inne ozdoby, ulubione perfumy, porcelanowa filiżanka dobrej marki, serwis do kawy, bielizna, koszulka nocna, elegancki zegarek, markowy krem lub ulubiony kosmetyk, świece zapachowe, olejki do aromaterapii, dobra książka, portfel ze skóry, zestaw herbat lub kaw, karnet na zabiegi kosmetyczne, wykupiona wizyta w gabinecie masażu lub w SPA, sole do kąpieli, mydełka glicerynowe, jedwabny szal.

Lista popularnych upominków dla mężczyzn:

jedwabny krawat, eleganckie spinki do mankietów, bielizna, ulubione perfumy, dobra książka, rakiety do tenisa, karnet na siłownię, przybory do golenia, skórzany portfel, elegancki zegarek z wygrawerowaną dedykacją, wykupiony kurs – zgodnie z zainteresowaniami, wykupiony skok spadochronowy, notes lub pięknie oprawiony organizer, eleganckie pióro, rękawiczki do jazdy samochodem, gustowny pasek do spodni, szklanki do whisky.

Prezenty na Walentynki powinny mieć osobisty charakter, dlatego często Święto Zakochanych jest dla nas sprawdzianem tego, jak dobrze znamy gusta ukochanej osoby. Mam nadzieję, że moje podpowiedzi pomogą Wam znaleźć coś wyjątkowego. Upominek w połączeniu z zaproszeniem do restauracji z pewnością każdego wprawi w dobry nastrój. Życzę Wam więc bajkowych Walentynek! :)