ekologiczne opakowania na prezenty

Chyba wszyscy zgodzą się z nami, że eleganckie opakowanie jest bardzo ważnym elementem obdarowywania. W podręcznikach Savoir Vivre’u często zaznacza się, że estetyczny wygląd upominku jest w pewien sposób naszą wizytówką. Dlatego nie wręczamy prezentu w wymiętym papierze lub w reklamówce. Co więcej, pakowanie podarków może być świetną zabawą – nic nowego dla kogoś, kto chociaż raz zajął się tym samodzielnie. Co jednak powiecie na ekologiczne, roślinne opakowanie? :) W łatwy sposób można zrobić bliskiej osobie wspaniałą niespodziankę :)

Ekologiczne opakowanie

Papier pakowy zazwyczaj jest jednorazowy. Osoby, dla których ochrona przyrody jest ważną sprawą oraz ci, którzy nie znoszą marnotrawstwa z pewnością będą zachwyceni pomysłem pakowania upominków w… liście. Latem nie powinno być problemu ze znalezieniem odpowiednio dużego "roślinnego papieru pakowego" :) Zawsze można też zeszyć listki. Co więcej, takie podarki wyglądają ślicznie, gdy ozdobimy je kwiatami i rozmaitymi gałązkami. Nawet sznurek można zastąpić odpowiednio długa i mocną trawą. Być może tak opakowany prezent nie wytrzyma wielu godzin i w końcu trzeba go będzie otworzyć, jednak czy jakikolwiek inny rodzaj opakowania jest trwały? Ta drobna niedogodność jest niczym w porównaniu z zachwytem w oczach obdarowanej osoby :) Ekologiczne ozdoby z liści i kwiatów same w sobie stanowią dodatkowy prezent – podobnie jak bukiet.

Zamiast kokard i wstążek

Nie zawsze charakter prezentu pozwala na opakowanie go liśćmi. Jest to pewna awangarda, nie wspominając już o kłopotach z naprawdę dużymi upominkami jak na przykład zastawa stołowa. Jednak nawet prezent ślubny można ozdobić kwiatami. Zamiast kokard, wstążek, tasiemek i sznurków wykorzystajmy więc naturalne piękno dekoracji kwiatowych. Jeśli będą musiały one wytrzymać dłuższy czas, możemy utrwalić je preparatami dostępnymi w pracowniach florystycznych i dobrych kwiaciarniach. Nigdy jednak nie pryskajmy żywych kwiatów lakierem do włosów! Bardzo szybko brązowieją i wyglądają na nieświeże, wygniecione.

kwiatowe opakowanie na prezent

Niespodzianki, którym nie ma końca

Nie zapominajmy, że najważniejsze jest wnętrze :) O ile sporo osób przywiązuje dużą wagę do pięknego pakowania prezentów, o tyle często pomijamy dekorowanie wnętrza pudełka czy torebki prezentowej. Jeśli już – wykorzystujemy tylko bibułę lub styropianowe kulki w przypadku porcelany czy szkła. Tymczasem prezent w pustym pudełku wygląda dość smutno. A wystarczy ukryć upominek w wysuszonych lub świeżych płatkach kwiatów. Latem jest to bardzo łatwy i tani do zrealizowania pomysł. Z całą pewnością spodoba się obdarowanej osobie, szczególnie kobiecie. Można dodatkowo skropić płatki perfumami lub olejkiem eterycznym. Świeże płatki kwiatów zastąpią na przykład pióra, kolorowa wata czy nawet konfetti.

Najpiękniej opakowane prezenty to te, których pudełka same w sobie są… upominkiem :) Dla bliskich osób najbardziej liczy się czas, jaki dla nich poświęcamy i sprawdza się to również podczas przygotowywania podarunku. Czasem nie trzeba wiele, by sprawić, żeby ktoś poczuł się wyjątkowo. Poza tym stworzenie ekologicznego, roślinnego opakowania wyzwala kreatywność i sprawia, że dobrze się bawimy :)