ślub

Wręczanie prezentów, także ślubnych, to sztuka – wiadomo to nie od dzisiaj. Chyba każdemu z nas zdarzyło się dostać nietrafiony upominek. Jeśli chodzi o prezent ślubny, sytuacja jest podwójnie niezręczna, gdyż najczęściej są to bardzo wartościowe rzeczy. Przynajmniej pod względem materialnym. Jak przyjąć prezent ślubny, który – najdelikatniej mówiąc, nie bardzo nam się podoba? Czy informować o tym krewnego lub znajomego, który – bądź co bądź – bardzo starał się sprawić nam piękną niespodziankę? Wybrnięcie z tak niezręcznej sytuacji jest naprawdę trudne. Mam nadzieję, że moje porady pomogą Wam stawić jej czoła i wyjść z tego nieprzyjemnego zdarzenia z twarzą.

Obowiązkowe podziękowanie

Zasady Savoir Vivre’u mówią jasno, że za każdy prezent należy podziękować i okazać zadowolenie. Tak – czasem wymaga to umiejętności aktorskich. Wyobraźcie sobie, że w prezencie ślubnym ktoś podarowuje Wam skok spadochronem dla pary. To przecież ostatnimi czasy bardzo modny rodzaj upominku. Wszystko wydaje się pięknie układać aż do chwili kiedy druga połówka – Wasz świeżo upieczony małżonek, spogląda na Was wielkimi oczami. Przecież Ona/On ma lęk wysokości! W żadnym razie nie powinniście jednak informować osoby, która podarowała Wam kłopotliwy prezent, o swoim niezadowoleniu i rozczarowaniu. W złym tonie jest nawet skarżenie się pozostałym krewnym i obmawianie. Łatwo w ten sposób urazić kogoś i zyskać miano materialisty. Pamiętajcie, że każda osoba, którą zaprosiliście bardzo przejmuje się Wasza opinią na temat tego czy prezent się podoba. Jeśli planujecie oglądanie prezentów na czas po uroczystości, macie mniejszy kłopot – i tak wypada jednak podziękować.

Gdzie sprzedać niechciany prezent?

Jeśli w żaden sposób nie chcecie lub nie możecie zatrzymać nietrafionego prezentu ślubnego, najlepiej jest go po prostu… sprzedać. W dobie Internetu nie powinno to być trudne, znajdziecie bowiem wiele portali aukcyjnych, gdzie bez trudu spieniężycie kłopotliwy prezent. To samo dotyczy upominków, które się powtarzają. Jeśli nie uda Wam się sprzedać danej rzeczy po cenie, która by Was satysfakcjonowała, podarujcie ją komuś, kogo ucieszy.

Jak ustrzec się przed niechcianymi prezentami ślubnymi

Najlepiej jest oczywiście pomyśleć wcześniej o tym, co chcielibyśmy dostać jako prezent ślubny. Do tego celu służy właśnie lista prezentów ślubnych. Bez trudu można założyć ją w sklepie internetowym lub dołączyć w formie papierowej do zaproszenia ślubnego. Jest to najlepsza i najprostsza metoda na to, by każdy z gości dokładnie wiedział o czym marzycie i co jest Wam najbardziej potrzebne. Wpadki prezentowe nie omijają uroczystości ślubnych i weselnych. Dobrze jest pomyśleć o tym wcześniej i nie narażać siebie i swoich gości na niezręczne sytuacje. Ten najpiękniejszy dzień w życiu każdemu powinien zapaść w pamięć jako radosne wydarzenie – również Waszym gościom. Zróbcie więc wszystko, co w Waszej mocy, by dzień ten przebiegał zgodnie z obranym wcześniej planem – tylko wówczas będziecie mieli gwarancje, że nie spotkają Was żadne niemiłe niespodzianki.