Nauka samodzielnego jedzenia i posługiwania się sztućcami to prawdziwa przygoda – zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Kiedy możemy być pewni, że maluch jest całkowicie gotowy do rozszerzania swojej diety i używania sztućców?

Jak skomponować prawidłowy plan posiłków i jak sprawić, by dziecko nauczyło się jeść samodzielnie i zdrowo? W końcu – jak wybrać najlepsze naczynia dla dzieci? Oto cztery proste kroki, jak zrealizować wszystkie te cele.

 

 

 

 

Krok 1 – zaobserwuj, kiedy maluch sięga po łyżkę

Kiedy jest najlepszy czas na rozpoczęcie nauki samodzielnego jedzenia? Gdy zauważysz, że twój maluch wodzi wzrokiem za jedzącymi dorosłymi czy interesuje się jedzeniem, masz najlepszy dowód na to, że nastąpiła nowa era w twoim doświadczeniu Rodzica. Czas zacząć kurs jedzenia „na własną rękę”.

Krok 2 – zaopatrz się w naczynia dla dzieci

Aby zbudować motywację do nauki, dobrze jest udać się na zakupy i wybrać naczynia dla dzieci. Poszukaj zwłaszcza: plastikowych łyżek z długą rączką – ułatwi ona manewry małych rączek dziecięcego zestawu z talerzykiem i kubeczkiem – ulubione kształty i postacie na naczyniach sprawią, że maluch będzie chętniej z nich korzystał misek z silikonową przyssawką na spodzie – uniemożliwi przewracanie naczynia i wylewanie pokarmu.

Krok 3 – zbuduj plan diety

Aby nauka samodzielnego jedzenia przebiegała pomyślnie, zbuduj prawidłowy plan rozbudowywania diety maluszka. Na samym początku powinnaś wprowadzać warzywka, następnie owoce, zboża, produkty mleczne, delikatne mięska i ryby. Duże znaczenie ma także konsystencja pokarmów; począwszy od płynów, poprzez przeciery, jedzenie z grudkami i w końcu pokarm z wyraźnymi kawałkami.

Krok 4 – prawidłowa kultura jedzenia

Ostatnim, lecz równie ważnym elementem w nauce samodzielnego jedzenia jest kultura spożywania posiłków. Zdrowe nawyki, takie jak wspólne biesiadowanie przy stole, rozmowy zamiast patrzenie w telewizor i miła atmosfera zdecydowanie sprzyjają szybkiej edukacji malucha. Spersonalizowane i ulubione naczynia dla dzieci także grają tu dużą rolę. Powodzenia!

Polecamy również bajeczne sztućce dla dzieci