Rodzaje noży

Wszystkie podane propozycje powinny znaleźć się w naszej kuchni jeśli chcemy szybko i bez problemu pracować nad naszymi potrawami. Dzięki takiemu zestawowi spędzony czas w kuchni będzie wielką przyjemnością, a nie codzienną koniecznością. Nóż szefa kuchni – to najważniejszy nóż, który powinien znaleźć się w każdej kuchni. Ma szerokie ostrze i sztywną dużą rękojeść, która dobrze leży w dłoni. Takim sprzętem możemy pokroić właściwie wszystko. Nóż do chleba – bardzo często używany przy śniadaniu, bez problemu pokroi nawet świeży chleb. Nóż do sera - najbardziej charakterystyczny ze względu na dziurki w ostrzu, dzięki takiemu rozwiązaniu ser się nie przykleja. Nóż do filetowania – bardzo przydatny dla osób, które kochają spędzać czas w kuchni. Ma długie, cienkie i giętkie ostrze, wszystko po to, aby ułatwić nam odkrawanie mięsa od kości.

Cechy dobrego noża

Dobre naostrzenie – jest to najważniejsza cecha, nawet najdroższy sprzęt, który jest tępy do niczego nam się w kuchni nie przyda. Ostrze powinno bez większego nacisku wchodzić i rozcinać w krojony produkt. Nóż, który nie wchodzi gładko w produkty jest po prostu źle naostrzony. Ostrość jest odpowiednia wtedy kiedy praktycznie bez żadnego nacisku z naszej strony, produkt zostaje pokrojony. Ma to znacznie również w estetyce produktów, które tniemy. Pokrojona szynka, pomidory, czy chleb wygląda znacznie lepiej na talerzu, niż poszarpane produkty. Trwałość – jeśli nasze narzędzie tępi się po jednorazowym użytku, to znaczy, że nie jest dobre. Jeśli co chwilę przesuwa się jego rękojeść, a przy większym cięciu jego ostrze się łamie to znaczy, że takie akcesorium należy wymienić, przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa. Oczywiście dobre noże kosztują znacznie więcej, jednak jest to inwestycja na lata, która na pewno sprawdzi się niejednokrotnie w kuchni.

Zadbane noże - jak dbać o noże?

Nawet najlepszy i najdroższy zestaw noży można zniszczyć. Najważniejsze jest umiejętne dbanie o nie. Po każdym użyciu nóż należy umyć, ale nie można przy tym używać popularnych druciaków. Oczywiście mycie nimi jest najłatwiejsze, jednak mogą zdzierać powłokę noży, która nadaje im odpowiednich właściwości. Mycie powinno odbywać się pod ciepłą wodą przy pomocy delikatnych detergentów i gąbki. Jednak co najważniejsze, w żadnym wypadku nie można nożami otwierać puszek, podważać wieczek słoików. Od tego są otwieracze do puszek i do słoików. Przez takie użytkowanie, można bardzo szybko stępić ostrze, a nawet połamać nóż. Powszechnie przyjęło się, że akcesoria kuchenne można przechowywać w szufladzie. Zgadza się to w przypadku większości akcesoriów, jednak nie w przypadku ostrych narzędzi. Te powinny być przechowywane w specjalnym do tego przeznaczonym boksie lub na listwie magnetycznej. Dzięki temu zdecydowanie dłużej zachowają swoją żywotność.

Polecamy wysokiej jakości noże kuchenne.