nowożeńcy

Jeśli jesteście gośćmi zaproszonymi na ślub, staje przed Wami trudne zadanie wybrania pięknego prezentu i złożenia życzeń nowożeńcom. Z pewnością zależy Wam, by prezenty ślubne były trafione i by przydały się młodemu małżeństwu na nowej drodze życia. Równie ważne są życzenia składane po ceremonii zaślubin w kościele lub w Urzędzie Stanu Cywilnego, czasem również podczas wręczania upominków. Ponieważ jest to bardzo ważna sprawa, przygotowałam dzisiaj dla Was kilka sprawdzonych porad na ten temat. Mam nadzieję, że pomogą Wam one ułożyć najpiękniejsze życzenia, które zapadną małżonkom w pamięć na całe życie.

Kiedy składamy życzenia?

Czas na składanie życzeń to moment wyjścia z kościoła lub z Urzędu Stanu Cywilnego. Najpierw jednak nowożeńcy zostają obsypani ryżem lub drobnymi pieniążkami – na szczęście. Panuje przesąd, że ten z małżonków, który zbierze największą ilość monet, będzie dominował w małżeństwie. Zazwyczaj są to bardzo wesołe, przepełnione żartami chwile. Po nich Państwo Młodzi przyjmują życzenia od zaproszonych krewnych i przyjaciół. Oczywiście wydarzenie to jest jasno unormowane przez reguły Savoir Vivre’u i tradycję. Najpierw życzenia składają rodzice nowożeńców, ich dziadkowie, świadkowie, a w dalszej kolejności pozostali członkowie rodziny i zaproszeni przyjaciele. Pamiętajcie jednak, że nie wręczamy wtedy prezentów! Pod względem organizacyjnym byłoby to bardzo kłopotliwe. Można jednak wręczać kwiaty Pannie Młodej. Świadkowie powinni odbierać je i pomóc w przewiezieniu do sali weselnej. Czasem zdarza się, że narzeczeni uprzedzają w zaproszeniu o tym, by nie goście przynosili kwiatów. Zamiast tego urządzane są zbiórki zabawek dla domów dziecka albo przyszli małżonkowie proszą o pieniądze w kopercie zamiast drogich wiązanek i bukietów. Życzenia często składane są nowożeńcom również podczas wręczania prezentów. Odbywa się to już w sali, w której organizowane jest wesele. Najczęściej przed kościołem maiło już miejsce uroczyste gratulowanie Parze Młodej, jednak niezręcznie jest wręczać prezenty bez słowa. Jednakże życzenia te są już znacznie krótsze niż te pierwsze i często ograniczają się do zwięzłego “Wszystkiego najlepszego!” lub “Moje gratulacje!”.

Życzenia na kartce i karnecie prezentowym

Bardzo sympatycznym zwyczajem jest dołączanie do prezentu ślubnego kartki z życzeniami. Można w niej umieścić cytat, wiersz lub życzenia napisane od serca. Nie powinny być one złośliwe, nie bardzo wypada, by były żartobliwe. Takie kartki stanowią wspaniałą pamiątkę ślubną, poza tym pozwalają również na to, by młodzi małżonkowie wiedzieli, od kogo otrzymali prezent. Taka sama jest rola karnetu. Wystarczy napisać: “Dużo szczęścia na nowej drodze życia życzy Wojtek z rodziną”. Ostatnimi czasy modne stało się również wysyłanie SMS-ów z życzeniami. Nie jest to najbardziej elegancki sposób na składanie życzeń, a jego wartość sentymentalna – praktycznie żadna. Jeżeli nie zostaliście zaproszeni na ślub, a chcielibyście złożyć nowożeńcom życzenia, lepiej zrobić to osobiście lub za pomocą pięknej kartki pocztowej.

Co powinny zawierać życzenia?

Życzenia ślubne powinny być starannie przemyślane. Trzeba zastanowić się, czego z całego serca życzymy nowożeńcom, nie uciekając się jednak do złośliwości czy rozpamiętywania dawnych animozji. Poza samymi życzeniami w dobrym tonie jest również wyrażenie swojej radości z samego faktu zawarcia związku małżeńskiego, jak również z otrzymanego zaproszenia. Można dodać uwagę na temat organizacji uroczystości, na przykład “To były wzruszające chwile, a kościół przystrojony jest bajkowo”. Można również pokusić się o komplement pod adresem Panny Młodej. Najważniejsze, by młodzi małżonkowie cieszyli się z życzeń. Składanie życzeń to bardzo ważny element ceremonii zaślubin i przyjęcia weselnego. Jeśli nie chcecie, by było to bezbarwne życzenie szczęścia, zdrowia i pomyślności, dobrze jest przemyśleć dokładnie, co chcielibyście nowożeńcom przekazać. Wymaga to dużego taktu, dobrego smaku i obycia – by nasze słowa były błyskotliwe i wzruszające. Na pewno jest to duże wyzwanie, jednak warto włożyć trochę wysiłku i dobrych chęci, by dzień ślubu był dla Waszych bliskich najpiękniejszym dniem w życiu.