nakrycie stołuSzykujesz przyjęcie domowe? Po przygotowaniu najlepszego menu czas zastanowić się nad prawidłowym nakryciem stołu.

Nawet najsmaczniejsze jedzenie nie będzie przecież smakowało tak samo, jeśli będzie podane w mało zachęcających warunkach.

Sprawdź więc, jak elegancko przygotować stół dla gości i ciesz się udanym przyjęciem!

 

 

Obrus

Jeśli porcelana stołowa jest w jednolitym kolorze, możemy pokusić się o wybranie obrusu z delikatnym wzorem. Natomiast w przypadku gdy zastawa jest bogata w dekoracje, obrus powinien być w jednej barwie – najlepiej białej. Pamiętaj także, że jego brzegi muszą równo opadać z każdej strony – zazwyczaj jest to około 20 cm.

Porcelana stołowa

Możesz zdecydować się na porcelanę w awangardowych kolorach, na przykład zielonym, czerwonym czy nawet czarnym. Barwy te ciekawie rozświetlą stół oraz będą pasowały do nowoczesnego wystroju pokoju. Jeśli jednak szukasz czegoś ponadczasowego i uniwersalnego, wybierz białą porcelanę stołową. Masz wtedy pewność, że zastawa będzie pasowała do absolutnie każdej okazji – niezależnie, czy są to Święta, rodzinna uroczystość czy spotkanie z przyjaciółmi. Przy wyborze kompletu pamiętaj także o dobraniu pięknej wazy obiadowej, sosjerek oraz różnych misek - do sałatek, mięs czy innych dodatków.

 

Ułożenie sztućców

Wybrałaś już obrus, kupiłaś piękną porcelanę stołową... Czas zabrać się za układanie sztućców. Najpierw postaw talerz na drugie danie, a na nim głęboki talerz do zupy. Po prawej stronie powinien znajdować się nóż (ostrzem w lewo), a zaraz obok niego łyżka. Widelec połóż po przeciwnej stronie talerza. Łyżeczka i widelczyk do deserów mają swoje miejsce nad talerzami.

Dekoracje

Na samym końcu zadbaj o pięknie dekoracje stołu. Ważne, aby nie zasłaniały lub nie przeszkadzały one w operowaniu zastawą stołową – na przykład, wazy obiadowe nie mogą być zasłaniane przez duży wazon z kwiatami. Postaw na wygodę i klasyczną elegancję – świeże kwiaty czy świece zawsze spełnią tę funkcję.