stół wielkanocny

Święta stanowią wspaniałą okazję do pełnych ciepła, radosnych spotkań przy stole w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół. Aby chwile te były jeszcze bardziej wyjątkowe, by towarzyszyła im magia i nieporównywalny z niczym innym urok, szczególnie dbamy o odpowiednią oprawę dla wspólnych posiłków – troszczymy się o najdrobniejsze detale podczas nakrywania i dekorowania stołu, angażujemy domowników do pracy przy wykonywaniu ozdób, a wspólne przygotowania stają się okazją do śmiechu i zabawy :) Moi drodzy – niebawem Święta Wielkanocne! Czas pomyśleć o nakryciu stołu na tę wyjątkową okazję :)

Bo obrus to podstawa!

Pierwszym krokiem, jaki należy uczynić komponując wielkanocną aranżację stołową, jest wybór odpowiedniego obrusu. W wielu domach trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek święta bez śnieżnobiałego, wykrochmalonego i wyprasowanego obrusu – z pewnością stanowi on wspaniałą bazę pod wiele rozmaitych dekoracji, jest uniwersalny i sprawdzi się niezawodnie. Bez obaw można jednak sięgnąć po jego kolorowy odpowiednik – na Wielkanoc sprawdzą się nie tylko zielone i żółte nakrycia, ale również obrusy pastelowe: błękitne, w odcieniu pudrowego różu, a nawet fioletowe! A może zamiast tradycyjnego obrusu nakryjecie stół… …bieżnikami? Obecnie bardzo modne jest układanie ich nie wzdłuż stołu, ale w poprzek – tak, by jeden bieżnik łączył dwa przeciwległe nakrycia. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy możecie pochwalić się stołem wykonanym z drewna o pięknej fakturze.

Świąteczna zastawa stołowa

Na wyjątkowe okazje, a Święta Wielkanocne z pewnością do takich należą, jest potrzebna piękna zastawa stołowa. "Bezpiecznym" rozwiązaniem (czyli takim, które nie będzie "gryzło" się z całością aranżacji stołowej) jest ustawienie na stole śnieżnobiałej porcelany o tradycyjnych kształtach i liniach – klasyczna elegancja zawsze jest w modzie! Jeśli jednak jesteście zwolennikami nowoczesnych rozwiązań, możecie spróbować dopasować do swojego stołu nieco bardziej wyszukany serwis obiadowy. Pamiętajcie jednak, by nie przesadzić z dekoracjami, jeśli porcelana stołowa, na którą się zdecydujecie, sama w sobie zdobiona jest już wyrazistym ornamentem. Nie zapominajcie o maselniczce, podstawkach na jajka i tym podobnych dodatkach stołowych.

Sztućce i serwetki na wielkanocny stół

Niektóre zestawy sztućców są na tyle uniwersalne, że pasują zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych serwisów obiadowych. Pamiętajcie jednak, by zachować pewien ład, jeśli chodzi o materiały, z jakich są one wykonane. I tak – do białej porcelany ze złotymi brzegami będą pasowały sztućce w złotym kolorze, a do tej ze srebrnymi – w srebrnym. Nie obawiajcie się natomiast kontrastów, jeśli chodzi o serwetki – do białego obrusu pasują nie tylko białe. Wszystkie natomiast prześlicznie prezentują się w specjalnych obrączkach na serwetki. Możecie je również dekoracyjnie poskładać, przewiązać rafią lub ozdobić gałązką czy pojedynczym kwiatem.

Nakrywanie stołu na wyjątkowe okazje wcale nie musi być trudne :) Wystarczy pamiętać o kilku ważnych zasadach, by czynność ta była wspaniałą zabawą i dawała olśniewające efekty. Bazą każdej aranżacji stołowej jest odpowiednie skomponowanie triady: porcelana – obrus – sztućce. Później wystarczy "tylko" udekorować stół. Inspiracje już niebawem :)