W salonach meblowych już właściwie nie można spotkać projektu kuchni, w którym nie ma miejsca na zmywarkę. Większość z nas codziennie ładuje do niej talerze, sztućce, kubki i garnki po całym dniu gotowania i spożywania posiłków. Ta czynność wydaje się być bardzo prosta, ale czy faktycznie tak jest? Większość z nas pomimo tego, że używa zmywarki od lat nie zastanawiała się, czy dobrze układa w niej zabrudzone rzeczy. A to bardzo duży błąd. Źle ułożone we wnętrzu urządzenia garnki, kubki, talerze i sztućce mogą przyczynić się do krótkiej żywotności urządzenia oraz do uszkodzenia brudnych przedmiotów schowanych w jej wnętrzu. Przeczytaj nasz poradnik i zastosuj tych kilka prostych zasad, a Twoja zmywarka odwdzięczy Ci się dłuższą żywotnością i bardziej efektywną pracą.

Odpowiednie ułożenie talerzy i sztućców

Zasada układania poszczególnych przedmiotów w zmywarce jest bardzo prosta. Po pierwsze duże, bardzo mocno brudne garnki układamy w dolnym koszyku do góry dnem. Dzięki temu obrotowy spryskiwacz wody, który umieszczony jest zazwyczaj na samym dole zmywarki będzie miał dostęp do wnętrza brudnego garnka. Po drugie, nigdy nie układamy jednego naczynia na drugie. Jeśli tak ułożymy naczynia woda i detergenty nie będą miały możliwości dostać się do środka naczynia i go umyć. Po trzecie, cięższe rzeczy zawsze należy kłaść na spodzie, unikniemy dzięki temu pęknięć i obtłuczeń. Po czwarte, noże i wszystkie sztućce zawsze umieszczamy w koszyczku specjalnie do tego przeznaczonym. Wynika to przede wszystkim z zasad bezpieczeństwa, ale również z tego, że woda w takim koszyczku ma bezpośredni dostęp do sztućców, a co za tym idzie może je dokładnie umyć. Po piąte talerze układamy w specjalnych rynienkach na nie przeznaczonych. W środku pracującej zmywarki panuje niezły chaos, jeśli talerze nie są dobrze ustawione, mogą się przewrócić i potrzaskać. Szczególnie należy uważać w przypadku wkładania do zmywarki drogiej zastawy stołowej i cennych kryształowych kieliszków. Źle ułożone mogą ulec zniszczeniu.

Dobierz odpowiednie płyny

Aby Twoje naczynia lśniły czystością, musisz do każdego mycia wrzucić kostkę detergentu, lub proszek. Na rynku dostępnych jest wiele środków myjących przeznaczonych do zmywarek. Zmywarka do poprawnego funkcjonowania potrzebuje również nabłyszczacza. Większość urządzeń ma wbudowany sygnalizator, który informuje o braku nabłyszczacza. Jest on niezbędny szczególnie w przypadku mycia kryształów, lub innych naczyń, które muszą onieśmielać swoim blaskiem. Kolejną rzeczą, której poziom należy kontrolować jest sól do zmywarek. Nie wszystkie urządzenia mają wskaźnik pokazujący ilość soli, dlatego warto od czasu do czasu dosypać specjalnej soli.

Zmywarki wiele lat temu zwojowały rynek, a ich popularność nie maleje. Jednak aby cieszyć się jej żywotnością dłużej i nie denerwować się przy wyciąganiu z jej wnętrza kolejnych niedomytych naczyń, należy nauczyć się jej poprawnie używać. Skorzystanie z naszych wskazówek zapewni czyste naczynia wyciągane z każdej zmywarki.