Garnki żeliwne Skeppshult

Od niedawna w naszym sklepie można kupić wysokiej jakości garnki, patelnie i akcesoria kuchenne wykonane z żeliwa – naczynia szwedzkiej marki Skeppshult. Producent ten od 1906 roku wytwarza tradycyjnymi metodami prawdziwe perełki, jeśli chodzi o elementy wyposażenia kuchni – i daje na nie aż 25 lat gwarancji! Trzeba jednak wiedzieć, jak obchodzić się z naczyniami Skeppshult, by przez lata służyły swoim właścicielom w nienaruszonym stanie. Wbrew pozorom, odpowiednia pielęgnacja żeliwnych produktów wcale nie jest trudna. Przekonajcie się sami!

Naczynia żeliwne należy myć wyłącznie pod bieżącą wodą, bez użycia jakichkolwiek detergentów. Nie wolno również myć ich w zmywarkach do naczyń. To wszystko dlatego, że żeliwo absorbuje płyny. Podczas procesu produkcji naczynia żeliwne impregnowane są tłuszczami roślinnymi, które z czasem jednak pod wpływem gotowania zużywają się. Dlatego po każdym użyciu garnku lub patelni dobrze jest umyć ją, osuszyć i przetrzeć szmatką nasączoną olejem jadalnym. Tak zabezpieczone naczynie bez obaw można odstawić na półkę.

Łatwo zauważyć, kiedy zużyły się oleje, którymi zaimpregnowane jest naczynie żeliwne – potrawy zaczynają do niego przywierać. Wówczas wystarczy uprażyć w naczyniu sól kuchenną. Ten zabieg konserwujący zajmuje najczęściej około 15 minut i trzeba go powtarzać raz na kilka miesięcy – w zależności od intensywności użytkowania naczynia. Wsypujemy do naczynia sól, a kiedy zaczyna się ona palić, zostawiamy garnek lub patelnię do ostudzenia, po czym usuwamy sól.

Jeśli ścianki żeliwnych naczyń przybiorą szarawy odcień, oznacza to, że oleje zostały wypłukane. Istnieje na to rada. Wlewamy do naczynia olej jadalny i wstawiamy je do piekarnika nagrzanego do 175 - 200 stopni Celsjusza na 15 – 30 minut (do chwili, gdy olej się wchłonie). Jeśli na dnie naczynia zostanie odrobina oleju, można ją usunąć wycierając szmatką, ale dopiero po ostudzeniu garnka. Bardzo ważną sprawą jest jednak to, by do piekarnika nie wkładać garnków i patelni z drewnianymi elementami, gdyż ulegną one zniszczeniu. Wówczas proces impregnowania naczyń olejem można przeprowadzić na kuchence.

Trzeba pamiętać również o tym, by nie przechowywać naczyń z pokrywkami przykrytych, gdyż na hermetycznie zamkniętym żeliwie może pojawić się rdza. Rdza pojawi się również wówczas, gdy w naczyniu długo przechowywane było jedzenie. Aby ją usunąć, trzeba posłużyć się metalowym zmywakiem, a następnie zaimpregnować garnek lub patelnię olejem jadalnym. Niektórzy mogą być zdziwieni, że mowa tutaj o metalowym zmywaku – zaletą żeliwnych naczyń jest ich niesłychana odporność na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne. Dlatego też do gotowania i smażenia można używać dowolnych akcesoriów kuchennych, a do mycia – nawet metalowych zmywaków.

Niewątpliwą zaletą naczyń żeliwnych jest ich zdolność do intensyfikowania smaku przygotowywanych w nich potraw. Nawet odrobina przypraw odczuwana jest w daniu z dużą wyrazistością. To wszystko za sprawą tradycyjnych, ekologicznych technologii użytych do wyprodukowania garnków, patelni i brytfann Skeppshult. Żeliwo, czyli połączenie żelaza z węglem, nie tylko nie wpływa negatywnie na aromat serwowanych specjałów, ale wydobywa kwintesencję ich smaku i zapachu. Trzeba pamiętać jedynie o odpowiednich zabiegach pielęgnacyjnych i konserwujących, by żeliwne naczynia służyły nam długie lata. Co więcej, wraz z upływem czasu właściwości odpowiednio utrzymywanego żeliwa polepszają się. Nie ma chyba lepszej rekomendacji!

Patelnie żeliwne Skeppshult