Sztućce New Wave Auerhahn

Aby sztućce długo nam służyły i zachowały swój piękny wygląd, należy odpowiednio je pielęgnować. W zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane, o sztućce dbamy w różny sposób. Warto znać kilka sprawdzonych sposobów na konserwację tych ważnych elementów garnituru stołowego – zarówno wypracowanych przez nasze mamy i babcie, jak i zupełnie nowoczesnych. Jak pozbyć się nieestetycznych przebarwień ze srebrnych łyżeczek? Które sztućce można myć w zmywarce, a o które lepiej dbać tradycyjnymi metodami?

Pielęgnujemy rodowe srebra

Srebrne sztućce wymagają szczególnej uwagi i starannej pielęgnacji. Nierzadko te piękne elementy zastawy stołowej należą do rodziny od pokoleń. Jak więc o nie dbać, by nie straciły blasku i cieszyły oko podczas tych wyjątkowych okazji, kiedy wyciągamy je z kredensu na stół? Najprostszym sposobem na czyszczenie sreber jest użycie specjalnie do tego celu przeznaczonego środka chemicznego. Należy jednak pamiętać, by środek ten nie miał kontaktu z powierzchnią zlewu ze stali nierdzewnej, gdyż mogą powstać na niej trudne do usunięcia plamy. Po wyczyszczeniu odpowiednim preparatem należy srebrne sztućce starannie umyć. Jeśli srebra długo leżały w kredensie i lekko zmatowiały, można przez 10 minut moczyć je we wrzątku z dodatkiem octu i sody oczyszczonej (w proporcji: 5 łyżek octu i 4 łyżki sody oczyszczonej na 3 litry wody). Następnie opłukujemy je w zimnej wodzie i wycieramy do sucha. Babcinym sposobem na przywracanie pięknego wyglądu srebrnym sztućcom jest również moczenie ich w zsiadłym mleku.

Pamiętajmy także o tym, by nie narażać srebrnych sztućców na długi kontakt z jedzeniem – w szczególności z jajkami, kapustą, rybami, gdyż łatwo wówczas ciemnienieją. Nie wolno zatem np. pozostawiać ich w półmiskach z tymi potrawami. Gdy już pojawią się plamy i przebarwienia, pozbywamy się ich nacierając sztućce solą kuchenną. Co bardzo ważne – sreber nie myjemy w zmywarkach!

Praktyczne sztućce ze stali nierdzewnej

Piękne, nowoczesne komplety sztućców najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej. To bardzo praktyczny i łatwy w pielęgnacji materiał, trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach dbania o tego typu elementy zastawy stołowej. Ponieważ sztućce ze stali nierdzewnej można myć w zmywarkach, wydawałoby się, że nie trzeba specjalnie o nie dbać. Nic bardziej błędnego! Po wyjęciu sztućców ze zmywarki trzeba starannie wytrzeć je do sucha – tak, by nie powstały na nich nieestetyczne plamy i przebarwienia. Stal nierdzewna nie jest również odporna na działanie kwasów, soli i silnych, żrących detergentów. Zatem do mycia tego rodzaju sztućców używamy łagodnych preparatów i miękkich szmatek lub gąbek do polerowania. Zawsze wycieramy sztućce do sucha – tylko wówczas nie powstaną zacieki! Pod żadnym pozorem nie wolno czyścić stali nierdzewnej preparatami do czyszczenia sreber!

Warto pamiętać o tym, że do zmywarki nie wkładamy sztućców z drewnianymi, kościanymi, porcelanowymi lub plastikowymi rączkami – chyba, że producent zaznaczy inaczej, tak jak w przypadku sztućców Play! marki Villeroy & Boch, które mają uchwyty wykonane z tworzywa sztucznego, a mimo to można myć je w zmywarkach.

Jak przechowywać sztućce?

Sztućce najlepiej przechowywać w oryginalnym opakowaniu. Te piękne elementy zastawy stołowej wrzucone niedbale do szuflady najprawdopodobniej szybko się porysują i stracą cały swój urok. W szufladach można przechowywać sztućce używane na co dzień – a i te należy posegregować. Natomiast rodowe srebra najlepiej przechowywać w woreczkach z naturalnych włókien.

Jeśli będziemy odpowiednio pielęgnować sztućce – czy to srebrne lub posrebrzane, czy ze stali nierdzewnej, z pewnością będą nam dobrze służyły przez lata i nie stracą nic ze swojego blasku. Warto poświęcić odrobinę uwagi i czasu na zabiegi konserwujące, zwłaszcza, że są one stosunkowo proste i tanie. Pamiętajmy, że zakup eleganckiego kompletu sztućców to inwestycja na lata.

Sztućce Auerhahn Vengo Polish

Sztućce Gense Nobel