porcelana Pączek Róży Royal Old England Maxwell & Williams

Porcelanowe serwisy i stylowe naczynia zajmują w domu szczególne miejsce. Przechowujemy je z wyjątkową starannością i staramy się dbać o nie jak najlepiej, ponieważ nierzadko stanowią prawdziwe rodzinne pamiątki. Zakup pięknej porcelany jest inwestycją na lata, a podarowane w prezencie ślubnym komplety przypominają najpiękniejsze w życiu chwile. Bez względu na to, czy mówimy o porcelanie używanej na co dzień, czy o tej wyjmowanej z kredensu tylko na wyjątkowe okazje - dobrze jest odpowiednio o nią dbać, by służyła długo w dobrym stanie, ciesząc oko i uświetniając spotkania przy stole w gronie najbliższych. Dlatego dzisiaj przygotowaliśmy dla Was sprawdzone porady na temat konserwacji i pielęgnacji porcelany.

Nowoczesne serwisy porcelanowe

Większość naczyń porcelanowych produkowanych obecnie jest dość odporna na działanie czynników termicznych, mechanicznych i chemicznych. W ofercie naszego sklepu znajdziesz serwisy wykonane ze szlachetnych odmian porcelany, które można myć w zmywarkach, używać w kuchenkach mikrofalowych czy wstawiać do zamrażalnika. To wszystko za sprawą nowoczesnych, zaawansowanych technik produkcyjnych. Producent zawsze informuje o tym, jak w bezpieczny sposób używać porcelany, by jej nie uszkodzić, dlatego koniecznie trzeba przeczytać ulotkę! Dobrze jest pamiętać również o tym, że mimo wszystko naczynia porcelanowe "nie lubią" dużych wahań temperatury - nie należy więc wyciągać ich z zamrażalnika i wstawiać bezpośrednio do kuchenki mikrofalowej czy piekarnika, albo myć w zmywarce w temperaturze wyższej niż zalecił producent.

Tradycyjna porcelana zdobiona

Niektóre naczynia porcelanowe wymagają specjalnego traktowania - szczególnie, jeśli posiadają zdobienia. Wszystko zależy od ich rodzaju. Wyróżniamy zdobienia na polewie (najczęściej malowane ręcznie, nanoszone po wypaleniu, po czym naczynie wypala się raz jeszcze w niższej temperaturze, a wzór wyczuwalny jest jako niewielka wypukłość), w polewie (wzór nanoszony jest na wypaloną porcelanę, po czym wypalana jest ona raz jeszcze w taki sposób, że farba wtapia się w szkliwo) oraz pod polewą (farba nanoszona jest na porcelanę po wyżarzeniu, a następnie nakłada się szkliwo i wypala).

W przypadku zdobień na polewie, porcelanę można myć tylko ręcznie, w letniej wodzie z mydłem, za pomocą delikatnej gąbki lub miękkiej ściereczki - tak, by nie zdrapać wypukłych wzorów. Porcelana stołowa szczególnie delikatna, na przykład zabytkowa lub ze złoceniami, powinna być myta w chłodnej wodzie z dodatkiem soku z cytryny. Jeśli na naczyniach pojawią się brzydkie przebarwienia lub osady, porcelanę należy zamoczyć w wodzie z łagodnym płynem do naczyń, a następnie w miejsce przebarwienia przyłożyć wacik z wybielaczem i zostawić na kilka godzin. Warto również pamiętać o tym, że porcelanowe naczynia najlepiej myć pojedynczo, by nie odtłukiwały się jedno o drugie. Zamiast wkładać je bezpośrednio do zlewozmywaka, trzeba myć je w plastikowej misce, którą dodatkowo można wyłożyć miękką ściereczką.

Jak przechowywać porcelanę?

Piękny serwis obiadowy lub serwis do kawy z porcelany można wyeksponować w przeszklonej witrynie lub kredensie w kuchni lub jadalni - będzie stanowił stylową ozdobę pomieszczenia, decydując o jego ciepłym, domowym charakterze. Należy jedynie wystrzegać się wystawiania porcelanowych naczyń na długotrwałe działanie promieni słonecznych. Porcelanowe talerze można przechowywać ustawiając je jeden na drugim, trzeba jednak poprzekładać je serwetkami lub ściereczkami - tak, by nie zarysowywały się podczas wyjmowania ich z szafki. Jeśli nie używamy danego kompletu porcelany na co dzień, warto od czasu do czasu odkurzyć go miękką szczoteczką - szczególnie wówczas, gdy porcelana jest bogato zdobiona lub ażurowa.

Istnieje wiele rodzajów porcelany, dlatego zakupując upatrzony serwis w pierwszej kolejności sprawdź zalecenia producenta, co do zaleceń użytkowania i konserwacji naczyń. Jednak chyba w każdym domu znajdzie się przekazywany z pokolenia na pokolenie komplet, który wymaga "specjalnego traktowania". Dbanie o ręcznie malowaną czy wręcz zabytkową porcelanę nie jest trudne, wymaga jednak odrobiny wiedzy i dobrych chęci. Mycie w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła, unikanie obtłuczeń, zarysowań i dużych różnic temperatur to recepta na piękny blask porcelany przez lata.