Czyszczenie porcelany

Porcelanowe filiżanki nie są trudne w utrzymaniu czystości, jednak należy stosować kilka zasad. Przede wszystkim w żadnym wypadku nie należy myć ich w zmywarce. Takie mycie jest dla nich niebezpieczne ze względu na bardzo wysoką temperaturę, która niszczy ich powłokę i zmywa z nich zdobienia. W zmywarce może również dojść do stłuczenia filiżanki, a niekompletna zastawa bardzo traci na swej wartości. Porcelanę najlepiej myć w plastikowej misce, czyszczenie jej w zlewie może być niebezpieczne. Łatwiej w nim może dojść do stłuczenia, lub odpryśnięcia kawałka tworzywa. Do miski z ciepłą, ale nie gorącą wodą należy dodać odrobinę mydła, płyny i inne detergenty są szkodliwe na to tworzywo. Filiżanki powinny pozostać na chwilę w misce, aby się odmoczyły.


Po tym najlepiej myć je delikatną gąbką, w żadnym wypadku nie można używać popularnych druciaków – mogą spowodować ryski na porcelanie. Po umyciu należy od razu filiżanki osuszyć, odkładanie je na suszarkę jest bezcelowe, ze względu na to, że po takim suszeniu mogą pozostać na niej zacieki. Najlepiej od razu wytrzeć je delikatną ściereczką, lub pieluszką dla dzieci. Na często używanej zastawie mogą tworzyć się zacieki i brzydkie brudne linie po herbacie lub kawie. Szybko i łatwo można je usunąć dodając do ciepłej wody sody oczyszczonej. Tak myte i pielęgnowane filiżanki zachowają swój blask na długie lata.

 

Wyeksponuj swoją porcelanę

Jeśli posiadasz piękną porcelanową zastawę nie chowaj jej na dnie szafy. Wyeksponują ją w szklanej witrynie, na pewno wielu znajomych zerknie na nią z podziwem. Szczególnie jeśli jesteś posiadaczem pięknych filiżanek, pokaż je swoim gościom. Jednak trzymanie ich w witrynie ma również znaczenie pielęgnacyjne, ustawione za szybą nie są narażone na kurz i zabrudzenia. A trzymanie ich za szybą uchroni je od przypadkowego stłuczenia.

 

Porcelana zachwyca wielu ludzi. Zaproszeni na kawę goście na pewno poczują się wyróżnieni kiedy podasz kawę w porcelanowych filiżankach. Warto odpowiednio pielęgnować zastawę stołową, która precyzyjnie została wykonana z tego szlachetnego kruszcu.

Polecamy: eleganckie filiżanki do kawy.