Co trzeba zrobić przed Świętami – checklista

Obowiązki można podzielić na kilka etapów, wśród których znajdują się takie, jak zakupy, sprzątanie, gotowanie. Jednymi z ważniejszych punktów do wykonania przed Świętami będą:

 

  1. Ustalenie budżetu na Święta i tego, gdzie je spędzacie oraz w jak licznym gronie.
  2. Przygotowanie listy prezentów dla wszystkich.
  3. Ustalenie, jakie potrawy będą królowały na świątecznym stole, oprócz oczywiście tradycyjnych. A może w tym roku zdecydujesz się jedynie na delikatny akcent wskazujący na tradycję i przygotujesz potrawy niestandardowe, ale równie pyszne? Wszystko zależy od Ciebie i domowników.
  4. Przed Świętami radzimy również sprawdzić, czy wszystko mamy. Przejrzeć ozdoby świąteczne i ocenić, czy coś trzeba dokupić. Sprawdzić stan lampek choinkowych, aby choinkę w Wigilię ubierać bez nerwów, a z przyjemnością. Ważne jest też przejrzenie stanu kuchni czy też jadalni. Mowa przede wszystkim o zastawie stołowej, dodatkach na stół, serwetkach, czy też świątecznym obrusie.
  5. Skoro lista prezentów już jest, należałoby je kupić. Jeśli jest taka możliwość i czasu wystarczy, polecamy zrobić zakupy w sklepach internetowych – oszczędzicie czas i pieniądze.  Jest jeden warunek – zrobicie to odpowiednio wcześnie – okres przedświąteczny to czas wzmożonych wysyłek i te mogą dochodzić z opóźnieniem.
  6. Przed Świętami trzeba też zrobić zakupy – listy zakupowe sprawdzają się, bo wtedy rzadko o czymś zapomnimy.
  7. Świąteczne porządki – mało kto je lubi, ale są koniecznością. Dzięki temu Święta nie są zakłócone myślami, że gdzieś jeszcze nie jest umyta podłoga.
  8. Wypieki i przygotowywanie potraw – często uczestniczy w nim cała rodzina, również starsze pokolenia. To już wtedy rozpoczyna się świętowanie.
  9. Ubranie choinki – największa frajda dla dzieci – dorośli podchodzą do tego z sentymentem, wspominając siebie z dziecięcych lat.

 

Święta, w którym wszystko jest zapięte na ostatni guzik są przyjemne, jednak pamiętajmy, aby w natłoku obowiązków i zadań, nie zatracić tej magii.

Tak, jak obiecaliśmy, klikając w zdjęcie możecie pobrać checklistę zadań do wykonania (format pdf), wydrukować i umieścić w widocznym miejscu.