Eleganckie szklanki czy kieliszki są podstawowym elementem każdego udanego przyjęcia. Ważne toasty czy wiekowe alkohole również wymagają odpowiedniej oprawy, aby mogły cieszyć nie tylko oko ale i podniebienie. Istnieje kilka zasad savoir vivre mówiących o tym jak najlepiej serwować ulubione trunki, aby było smacznie i elegancko zarazem. Co prawda ostatecznie wszystko zależy od indywidualnych upodobań, ale może komuś poniższe porady okażą się przydatne.

1. Kieliszki do wódki – zwykle mają od 30-60 ml pojemności i są wykonane ze szkła. Mogą mieć grube dno lub niską nóżkę. Wódkę czystą serwujemy zmrożoną w kieliszkach z grubym dnem, przy czym same kieliszki również można uprzednio zmrozić. Wódki smakowe i kolorowe można serwować zarówno w kieliszku z grubym dnem jak i na nóżce, zazwyczaj w temperaturze pokojowej lub lekko schłodzone. Do kieliszka powinno nalewać się wódki prawie do pełna, do wysokości ok. 3 mm od brzegu kieliszka.

kieliszki

 

2. Kieliszki do likierów i nalewek – są bardzo podobne do kieliszków do wódki. Są jednak smuklejsze i posiadają nóżkę a ich pojemność nie przekracza 60 ml. Kieliszki do likierów napełniamy trunkiem jedynie do połowy objętości. Likiery i nalewki powinno się serwować w temperaturze pokojowej, aby w pełni cieszyć się aromatem tych trunków. Pijemy trzymając za nóżkę kieliszka.

kieliszki do likierów

 

3. Kieliszki do brandy i koniaku – odpowiednie kieliszki do tego rodzaju trunków powinny być niskie, z krótką nóżką oraz pękatą czaszą, zwężającą się ku górze. Zwykle wykonane są z przezroczystego szkła, aby móc dobrze ocenić kolor alkoholu. Kieliszek do brandy ma pojemność ok. 250ml ml, jednak samego trunku wlewamy do niego nie więcej niż 40 ml. Alkohole tego typu powinno się powoli popijać, trzymając kieliszek za jego czaszę. Dzięki temu zawartość kieliszka ulega delikatnemu podgrzaniu, co gwarantuje możliwość delektowania się pełnym aromatem brandy lub koniaku.

kieliszki do brandy

 

4. Szklanki do whisky – najczęściej są to niskie szklanki o pojemności ok. 200 ml, z grubym dnem. Najczęściej posiadają formę walca, jednak zdarzają się modele o kwadratowej lub nieregularnej formie. Whisky serwujemy delikatnie schłodzoną (na kostce lodu lub rozcieńczone wodą źródlaną w proporcji 1:3), gdyż zbyt intensywne schłodzenie uniemożliwi wydobycie pełnego smaku tego trunku. Szklanki do Whisky można stosować również do bourbonu jak i rozmaitych drinków, które serwujemy na lodzie.

szklanki do whisky